Tükenmişlik Sendromu Yaşayanlar Buraya

'Sağlıklı Yaşam' forumunda keremcemdurmaz tarafından 2 Haziran 2022 tarihinde açılan konu

 1. keremcemdurmaz

  keremcemdurmaz Yeni Technolatçı

  Katılım:
  28 Eylül 2018
  Mesaj:
  36
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  Şehir:
  bursa
  Ankara psikolog alanında uzman doktorlar, stresli bir yaşamın etkileri ile günümüz toplumunda daha sık görülen tükenmişlik sendromu, dikkat ve tedavi gerektiren psikolojik bir sorundur. Yoğun ve stresli iş yaşamı olan kişilerde yaygın olarak görülen tükenmişlik sendromunda başarısızlık hissi, enerji eksikliği, yorgun ve bitkin hissetme gibi sorunlar yaşanır. Bu sorunların şiddeti, hastalığın şiddeti ile birlikte artar. Hastalık aniden gelişmez, yavaş, sinsi ilerler ve belirtiler göstermeye başlar.

  Bu nedenle hastalar ve yakınları çoğu zaman durumlarıyla ilgilenmezler ve hastalık belirli bir şiddete ulaşana kadar tedavi ihtiyacı hissetmezler. Sendrom ilerlerse, hastalık insanlar için tatsız ve dayanılmaz hale gelebilir ve bu da işlerini istem dışı kaybetme ve toplumdan uzaklaşma gibi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle hastalık tespit edilir edilmez Ankara psikolog desteği almaları şarttır.

  Tükenmişlik Sendromu Nedir?

  Tükenmişlik sendromu, Dünya Sağlık Örgütü’nün Uluslararası hastalık sınıflandırmasına da dahil edilmiştir. Özellikle bireyin destekleyebileceği iş yükünün üzerinde bir oranda çalışan kişilerde ve yüksek stres altında olan kişilerde görülen tükenmişlik sendromunda, bireylerin bu koşullar altında çalışma gücünün belirli bir süre sonra çökmeye başlamasıyla ortaya çıkar. Ve hastalık kendini göstermeye başlar. Günümüz toplumuna baktığımızda ünlülerin ortaya çıkmasıyla bu hastalığın tanınırlığı artmıştır. Sonuç olarak, sendromlu birçok kişi şüpheli ve durumlarının farkında olarak görülüyor.

  Tükenmişlik sendromu olarak bilinen psikolojik hastalık, ilk kez 1974 yılında Herbert Freudenberger tarafından başarısızlık, yorgunluk, enerji ve enerji düzeylerinin azalması ve isteklerin yerine getirilmemesi nedeniyle bireyin iç kaynaklarında meydana gelen tükenme durumu olarak tanımlandı. Ankara psikolog alanında ilgili profesörler hastaları ile yakından ilgilenmekte ve tükenmişlik sendromu üzerinde çalışmaktadırlar.
   

Bu Sayfayı Paylaş