Tip 2 Diyabetin Tedavileri nelerdir?

'Site Tanıtımları' forumunda denied tarafından 8 Temmuz 2019 tarihinde açılan konu

 1. denied

  denied Yeni Technolatçı

  Katılım:
  30 Nisan 2019
  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Şehir:
  İstanbul
  Şeker hastalığı yani tip 2 diyabet hastalığına sahip olan kişilerin diyabeti yavaşlatmak için birkaç tedavi yöntemi uygulamaları gerekmektedir. Hastalığa sahip olan kişilerin tedavileri tip 1 diyabete göre oldukça farklıdır. Tip 1 diyabet hastalığında tedavi yöntemi olarak dışarıdan insülin almak yeterli olmaktadır ve zaten başka bir tedavisi yoktur. Tip 2 diyabetin ise bundan farklı olarak daha başka tedavi şekli vardır. Hastalığa sahip kişilerin düzenli bir spor alışkanlığı edinmesi gerekmektedir. Spor yapmak bütün vücut fonksiyonlarını çalıştırarak kişinin herhangi bir hastalığa yakalanma riskini azaltır. Özellikle diyabet hastalığı olan kişilerin spor yapmaya özen göstermeleri ve bunu devamlı olarak yapmaları gerekmektedir. Bir diğer diyabet tedavisi ise sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığıdır. Doktorların oldukça dikkat ettiği bu düzen, diyabetinde içinde bulunduğu birçok hastalık türünün yavaşlamasına ve hatta durmasına sebep olmaktadır.

  Tip 2 diyabetin tedavisi arasında tabi ki ilaç tedavisi de bulunmaktadır. Doktor gözetiminde yazılan diyabet tedavisi ilaçları hastalığın yavaşlaması ve normal bir insan gibi uzun ömürlü bir yaşam sürülmesine olanak sağlamaktadır. Ancak her ne kadar ilaç kullanımı yapılsa da düzenli spor ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları yok ise tam anlamıyla tedavi etkisi görülememektedir. Özellikle tip 2 diyabet hastalığı için tedavi yöntemleri oldukça önemlidir. Zira diyabet hastalığını tamamen iyileştirecek bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. O yüzden hastaların ilaç tedavisi yanında sürekli olarak spor yapması ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı olması en azından diyabetin ilerlemesini engelleyebilmektedir.

  Tip 2 Diyabetle Sahip Bireyler Nasıl Beslenmelidir?

  Tip 2 diyabet hastalığına sahip olan kişiler bir diyetisyene giderek kendilerine uygun bir diyet programı almaları gerekmektedir. Gün içerisinde un, tuz, şeker gibi şeyleri tüketmemelidirler. Normal yaşantılarında tükettikleri asitli içecekler ve şekerli diğer bütün içecekleri tüketmeyi kesmelidirler. Fabrikasyon bütün ürünlerde bulunan maddeler sağlığa oldukça zararlı olduğundan bunlardan uzak durulması gerekmektedir. Bu yüzden paketlenmiş bütün ürünlerin yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilmesi azaltılmalı ve hatta tamamen bırakılmalıdır.

  Tip 2 diyabet hastası kişiler tamamen doğal beslenme şekline sahip olmaları gerekmektedir. Günlük olarak bol yeşil sebzeler ve meyveler tüketmelidirler. Doğal bir şekilde karbonhidrat, yağ ve protein alımı yapmalıdırlar. Özellikle aşırı kilosu olan hastalar derhal bir diyetisyene giderek kendilerinin kilo verebileceği bir programa sahip olmaları ve düzenli bir spor egzersiz planına uymaları gerekmektedir. Dışarıda yenilen bütün hazır gıdalar ve fast food yiyecekler metabolizmayı bozarak sağlıksız kilo alınımına sebep olmaktadır. Bu şekilde beslenme şekli olan kişiler ise ileriki yaşlarda tip 2 diyabet gibi daha birçok hastalığa yakalanmaları kaçınılmaz olmaktadır. Beslenme şeklinin oldukça önemli olduğu diyabet hastalığında kan şekerini düzenli bir şekilde sabit tutmak ve ona göre hareket etmek çok önemlidir.
   

Bu Sayfayı Paylaş