Örnek Site Haritası Nasıl Yapılır?

'Site Tanıtımları' forumunda spineless tarafından 28 Kasım 2020 tarihinde açılan konu

 1. spineless

  spineless Yeni Technolatçı

  Katılım:
  27 Kasım 2020
  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Şehir:
  çankaya
  Site Haritası protokolü sayesinde arama motorlarına bir sitedeki taranacak URL'ler için bilgi verebilirsiniz. Bir site haritasının muhtevası temelde bir sitedeki URL'leri listeleyen bir XML dosyasıdır. Bu dosya sayesinde web yöneticileri, taranacak sayfalarının üzerinde daha fazla kontrole sahip olurlar.

  Site Haritası Protokolü, arama motorlarına internet sitelerinizdeki taranabilir URL'ler ile ilgili bilgi vermenizi sağlar. Site Haritası Protokolünü kullanan bir Site Haritası, en kolay haliyle sitenin URL'lerini listeleyen bir XML dosyasıdır. Protokol üst düzeyde ölçeklendirilebilir şekilde yazıldığından, her boyuttaki site için kullanılabilir. Ayrı olarak, arama motorlarının siteyi daha akıllı şekilde tarayabilmesi için web yöneticilerinin her URL'yle alakalı daha fazla bilgiye (son aktüellenme vakiti, ne sıklıkta değiştiği ve sitedeki diğer URL'lere göre ne kadar ehemmiyetli olduğu) yer vermesine de imkan tanır.

  Arama motorlarına hangi sayfanın ne sıklıkla değiştiği, en son ne vakit aktüellendiği ve sitedeki hangi sayfa diğerlerinden daha ehemmiyetli, öncelikli gibi bilgileri bu dosya ile gönderebilirler. Site haritaları yapı bakımından robots.txt URL hariç tutma protokolünün bitiricisi olan bir URL katma protokolüdür. Ayrı olarak bir site haritası uygulaması olarak RSS uygulaması da yapabilirsiniz.  Örnek Site Haritası: https://firmalar.site/site-haritasi
   

Bu Sayfayı Paylaş