Mercan Akvaryumu Kurulumu ve Özellikleri

'Genel Haberler' forumunda nanomedya tarafından 20 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

 1. nanomedya

  nanomedya Yeni Technolatçı

  Katılım:
  18 Mayıs 2019
  Mesaj:
  30
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  Şehir:
  ankara
  Mercan Akvaryumu Kurulumu ve Özellikleri/b]

  [​IMG]

  Mercan akvaryumu, bir diğer adıyla resif akvaryum kurulumunda ve bakımında özen isteyen akvaryum türleri arasındadır. Akvaryumun temizliği, aydınlatması, suyunda yer alan kimyasal oranları önemlidir çünkü bu oranlar mercanların sağlıklarını etkileyecektir. Mercan, omurgasız deniz canlıları kategorisinde yer alır. Polip halinde olan bu canlılar kayalara yapışarak hayatlarını sürdürürler. Mercan kayaları milyonlarca mercanın bir arada toplanması ile meydana gelir. Yumuşak ve sert mercan gibi pek çok mercan çeşidi mevcuttur. Mercanların akvaryumda doğru çoğalmaları ve zarar görmemeleri için gerekli koşullar şu şekilde oluşturulmalıdır;  Akvaryumdaki aydınlatma miktarına dikkat edilmelidir. Unutulmamalıdır ki aşırı aydınlatma mercanların yanarak ölmesine sebebiyet verecektir.

  Mercanların ekolojik döngüsüne katkı sağlayan ya da onlara zarar veren balık türleri bulunur. Bazı balıklar mercanların olduğu alanlarda yaşamaz. Bu nedenle mercanlarla birlikte yaşayabilen balıklar aynı akvaryumda tutulmalıdır. Aksi takdirde iki taraf da zarar görecektir.

  Kişiler mercanlara çıplak el ile temas etmemelidir.

  Mercan beslenen akvaryumda yaratılacak olan akıntı, mercanların türüne göre değişiklik gösterecektir. Her mercan her akıntıda yaşayamaz.


  Daha Fazla Detaylı bilgi için;

  Kaynak : http://www.ekstremakvaryum.com/tr/mercan-akvaryumu-kurulumu-ve-ozellikleri-261
   
Etiketler:

Bu Sayfayı Paylaş