Makedonya Lisans Eğitimi

'Konu Dışı' forumunda Pinarsimsek tarafından 28 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. Pinarsimsek

  Pinarsimsek Yeni Technolatçı

  Katılım:
  27 Eylül 2017
  Mesaj:
  11
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Şehir:
  istanbul
  Herkese Merhaba,
  Makedonya nakliye alanında çalışıyorum, kardeşimi makedonya da lisans eğitimi alması için ikna ettim.Bence hem çok pahalı olmayan hem de eğitimi iyi olan bir ülke..Biraz internetten araştırdım aşağıdaki bilgilere ulaştım.Makedonya'da yaşayan yada lisans eğitimi alanlar tavsiye verebilirse çok sevinirim...
  Makedonya Cumhuriyeti, kültürel bakımdan bize çok yakın bir ülke. Balkanların en şirin ülkesi. Ülkeyi gezdiğinizde bir Bursa’yı, bir Edirne’yi gezdiğiniz hissine kapılacaksınız. Tarihi ve kültürel zenginlikleri bol bir ülke. ulaşım kolay, mesafe yakın, günü birlik gidip gelinecek kadar yakın ve ekonomik.
  Makedonya egitim sistemi, Avrupa eğitim sistemine uygun ( BOLOGNA sözleşmesi ). Dolayısıyla Devlet Üniversitelerinin tamamı, özel üniversitelerin ise bir kısmı ülkemiz Yüksek Öğretim Kurulunca (YÖK) tanınmakta. Alınan diplomalar AB ülkelerinde geçerli. Makedonya Cumhuriyeti, eski Yugoslavya’nın bir parçası. Dolayısıyla kurumları eski bir devlet. Başkent Üsküp’te olan Kiril Metodi Üniversitesi 80 yıllık bir geçmişe sahip. Yine Manastır Üniversitesi olarakta bilinen Kliment Ohridski Üniversitesi 40 yılı aşkın bir süredir eğitim vermekte.Makedonya da ikinci büyük üniversite, eğitime katkıları ve yaptığı çalışmalar ile AB de saygın olan bir üniversite Bitola- Kliment Ohridski üniversitesi. Kısaca UKLO olarak bilinir. 2007 yılında kurulan İştip- Goce Delcev üniversitesi 2009 yılında ülkemiz yüksek öğretim kurulu tarafından tanınmış ve akreditasyonu kabul edilmiştir. Bu üniversitemizde de Tıp ve diğer bütün bölümler mevcuttur. Tetova Devlet Üniversitesi; Kalkandelen-Tetovada bulunuyor, eğitim dili Arnavutça, bu üniversite de tıp,eczacılık,diş hekimliği ve diğer bütün bölümler mevcut. MIT üniversitesi; Özel üniversitedir, Üsküpte bulunur. Mit Üniversitesi Eğitim dili Türkçe, Makedonca. Üsküp American College; Üsküp Amerikan Üniversitesi de Üsküpte kurulmuş özel üniversitedir. Bazı bölümlerde İngilizce eğitim mevcuttur. Avrupa üniversitesi Üsküp te , eğitim dili Makedonca. Uluslararası Struga Üniversitesi, Ohri Gölü kıyısında. Struga üniversitesi Türkçe eğitim yanısıra, İngilizce, Arnavutça ve Makedonca. Güney Doğu Avrupa Üniversitesi; Kalkandelen- Tetova da bulunuyor, özel üniversitedir ve eğitim dili İngilizce. Kısaca SEEU olarak bilinir. Makedonya Üniversiteleri tamamı Bologna uyumludur, ECTS (Kredi Transfer Sistemi) uygulamaktadır. Bu nedenle Önlisans mezunları Makedonyada Lisans tamamlama imkanı buluyor. Buda Tekniker arkadaşlarımız için büyük bir fırsat.
  Makedonyada Eğitim Ücretleri
  Makedonyada eğitim ücretleri gerek ülkemize ve gerekse birçok ülkeye kıyasla çok daha uygun. Öyle ki, Türkiye de dershane ücreti kadar bir ücret ile Makedonya da Tıp eğitimi, eczacılık eğitimi, diş hekimliği eğitimi dahil bütün bölümleri sınav stresi olmadan okuyabilmeniz mümkün.
  Makedonya Üniversiteleri eğitim ücretleri 1000 € dan başlıyor, 3000 € kadar. Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği bölümleri 1500 € ile 3000 € arasında değişmekte. Mühendislik bölümleri yıllık 1000 € ile 3000 € arasında.
  Kardeşim için uluslararası nakliye alanlarında bölümler düşündüğümüz için en yakın işletme veya dış ticaret alanları görünüyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş