Kuru Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

'Konu Dışı' forumunda Sıla Metin tarafından 3 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

1. Sıla Metin

Sıla Metin Yeni Technolatçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Herkese merhaba. Biliyorsunuz ki karantina dönemindeyiz ve çalıştığım için şu sıralar kişisel hijyenime daha çok önem veriyorum. Eve girdiğim zaman kıyafetlerimi hemen makineye atıp yıkıyorum fakat açıkçası bu beni çok tatmin etmiyor. Bu nedenle kıyafetlerimi kuru temizlemeye vermeyi düşündüm ve biraz araştırma yaptım. Gündem böyleyken ilk başta kafamda soru işaretleri vardı fakat online kuru temizleme hizmeti aldığımda bir sorun olmayacağını düşündüm. Kuru temizleme nasıl yapılır bir araştırma yaptım ve sizlerle paylaşmak istedim. Bu dönemde en hijyenik yolun bu olduğunu düşünüyorum ve imkanı olan herkese tavsiye ediyorum. Yaklaşık 3 haftadır kıyafetlerimi kuru temizlemeye veriyorum ve çok memnunum.

Kuru temizleme işlemi genel olarak kuru yapılan işlem olarak bilinir. Yani uygulamanın ismi ile aynı olduğu bilinir. Halbuki böyle bir durum söz konusu değildir. İşlem sırasında kullanılan kimyasalın hiç su içermemesinden dolayı bu ismi almıştır. Kuru temizleme uygulaması özel kimyasallarla yapıldığı için ev ortamında gerçekleştirilmemektedir.

Bazıları için gereksiz ve fuzuli masraf olarak bilinen kuru temizleme uygulaması aslında oldukça faydalı ve gerekli bir uygulamadır. Sebeplerini aşağıda sıraladık.

Tekstil ürünü fark etmeksizin bir yerde leke olduysa eğer çıkarmak için evde birçok deterjan kullanırız ancak çoğu zaman en iyi deterjanlar bile lekeyi çıkarmak için yeterli olmaz. Kuru temizleme bu durumda devreye girer ve kumaş üzerinde aşınmaya neden olan kiri çıkararak tekstil ürününün ömrünü de uzatır.
    Ürünlerinizi sürekli olarak makinede yıkamak yerine, düzenli olarak kuru temizlemede yıkatırsanız daha geç yıpranır ve daha uzun ömürlü olur.
    Kuru temizleme işlemi sık sık yapılırsa eğer kumaşta oluşan oksitlenme ve sararmaya neden olan lekeler de çıkarılmış olur.
    Kuru temizleme uygulaması leke çıkarma konusunda normal deterjan ve evde kullanılan makinelere oranla daha üstün başarılı sonuçların çıkmasını sağlar.
    Islak temizleme uygulaması kadar çamaşırları veya tekstil ürünlerini temiz yıkamaktadır.
    Çamaşır makinesi sürekli yıkadığı bir tekstil ürününü zamanla yıpratabilir, eskitebilir ya da yırtabilir. Ancak kuru temizleme uygulaması tekstil ürünlerine hiçbir zarar vermez.
    Çamaşır yıkamakla uğraşmak, kurutmak, ütülemek özellikle de çalışan bireyler için oldukça zordur. Kuru temizleme işleminde tüm bu uygulamalar uzmanlıkla yapılmaktadır. Biraz masraflı olabilir ancak düşünecek olursak harcadığınız zaman, deterjan masrafları, makinenin harcadığı elektrik vs. neredeyse aynı gibi diyebiliriz. Hem bu sayede yorulmamış ve size ayrılan zamanın da tadını çıkarmış olursunuz.

Kuru temizleme uygulaması özel üretim makineler kullanılarak uygulanır ve genel olarak profesyonellik gerektirir. Buradaki temel amaç aslında kumaşın rengi kadar dokusuna da zarar vermeden direk lekeli ise lekeleri çıkarmak, lekeli değilse hijyen sağlamaktır. Bu alanda hizmet sunan birçok firma vardır. Sadece lekesini çıkaramadığınız, yıkarken zarar vereceğinize inandığınız tekstil ürünleriniz için değil, daha birçok ürünün daha uzun ömürlü olması için bu yıkama sistemini tercih edebilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş