Karadeniz turu :)

'Site Tanıtımları' forumunda sinemay tarafından 13 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

 1. sinemay

  sinemay Yeni Technolatçı

  Katılım:
  11 Haziran 2018
  Mesaj:
  6
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Şehir:
  istanbul
  Rize gezilecek yerler


  Hiç şüphesiz Rize'de görülecek 10 yerden daha fazlası vardır. Biz sizin için akla gelen 10 tanesini derledik. :)
  1. Rize Kalesi
  [​IMG]
  Şehir merkezini kuş bakışı görebileceğiniz Rize kalesi size 360 derece görsel şölen sunuyor. Kafanızı hangi yöne çevirirseniz çevirin harika bir manzara. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Rize Kalesi. Kendinize çay söylemeyi de unutmayın.

  2. Ziraat Çay Bahçesi

  Rize'ye gidip burada çay içmeden geri dönmek büyük bir talihsizlik olur. Şehir merkezine oldukça yakın olan Ziraat çay bahçesi, içerisinde onlarca çeşit ağaç ve çiçek barındırmaktadır. Burası da Rize kalesi gibi doyumsuz manzaraya sahiptir. Rize'ye gidip mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

  3. Dağmaran

  Kaçkar, verçenik, ovit dağları, Handüzü yaylası ile Rize il merkezinin çevrelediği Dağmaran, gece ve gündüz manzaraları ayrı güzellikte olan ayrıca yöresel lezzetleri de tadabileceğiniz mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Şehir merkezine de çok yakın.

  4. Şahin Tepesi

  Dağmaran gibi müthiş güzel bir manzarası vardır. Burada da manzara eşliğinde yöresel lezzetlerin tadına varabilirsiniz. Sabah mutlaka kahvaltı yapmak için gidin.

  5. Fırtına Deresi

  Kaçkar dağlarının yamaçlarındaki derelerin birleşerek oluşturduğu ve kemer köprülerle süslendiği Fırtına deresi, rafting için de oldukça elverişlidir. Rize'ye gidip burayı görmeden dönmeyin.

  6. Ayder Yaylası

  Şifalı suyu ve kaplıcaları ile turizm merkezi haline gelen Ayder yaylası, Rize Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda yer alan, kayın ve ladin ormanlarıyla kaplı müthiş doğal güzelliği olan bir yayladır. Kaplıca suyunun, romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

  7. Zil Kale

  Fırtına deresinin batı yamaçları ve doğal bir kaya üzerinde bulunan kale, dere yatağından yüz metre, denizden 750 metre yüksekliktedir. Kale 3 kısımdan oluşuyor. Dış surlar, orta surlar ve iç kale. Kalenin kapısına patika bir yoldan ulaşılıyor. Orta surlar bölümünde üç önemli yapı bulunmaktadır. Bunlar; Muhafız binası, Şapel ve Başkule.

  8. Anzer Yaylası

  Rize il merkezine 85 km uzaklıktadır. Diğer adı Ballıköy olan Anzer'in meşhur ve şifa kaynağı olan Anzer balını duymayanınız yoktur. İkizdere ilçesine bağlı bu köyün etrafında; Eski isimleriyle Meles, Petran, Kabahor ve Garzavan yaylaları var. Bu yaylalar da halk tarafından gidilip gezilen yerlerdendir fakat Anzer kadar ismini duyuramamıştır. Anzer, geleceğin önemli turizm merkezi olma yolunda ilerliyor.

  9. Ovit Yaylası

  İkizdere'ye 52 km uzaklıktadır. İkizdere - İspir yolu üzerinde bulunan Ovit yaylasında dört mevsimi yaşarsanız hiç şaşırmayın. Yol kenarındaki kaynak sularından elinizle içmeye çalışırken kendi kendine "Bu nasıl soğuk bir su" diye söylenmeyen yoktur sanırım. Her yıl ağustos ayında şenlikler düzenlenir ve bu şenliklere ünlü isimler gelir. 2010 yılında düzenlenen şenliklere Tarkan gelmişti.

  10. Kız Kalesi

  Pazar ilçesinin batı girişinde bulunan, kız kulesi de denilen bu yapı ile ilgili ne zaman yapıldığı, ne için yapıldığı vb. kesin bir tarihsel bilgi yok.


  Artvin gezilecek yerler

  Artvin, ortasından geçen Çoruh Nehri, dik yamaçlı vadileri, dört bin metrelik dağları, bakir ormanları, yüksek dağların doruklarında krater gölleri, yemyeşil yaylaları, fauna ve flora zenginliği, tarihi kilise, kale ve kemer köprüleri, geleneksel mimarisi ve festivalleri ile çeşitli turizm değerlerini içinde barındıran benzersiz bir bölge. Ardanuç, Arhavi, Borçka, Hopa, Murgul, Şavşat, Yusufeli Artvin’in her biri farklı bir özelliğe sahip olan ilçeleri.

  1. Borçka Karagöl


  Borçka Karagöl, Artvin kent merkezine 57 km uzaklıktaki, Borçka-Camili karayolunun 22’inci km’sinden ayrılan 5 km’lik stabilize yol ile ulaşılabilen bir heyelan gölü. Etrafı ladin, kayın ve gürgen ağaçları ile kaplı olan Borçka Karagöl, zengin bitki örtüsü ve yaban hayata ev sahipliği yapan, göz alıcı ve etkileyici bir göl. Büyüleyici bir atmosfere sahip olan Borçka Karagöl, Klaskur Deresi’nin Klaskur Yaylası’nın önünü kesmesi ile oluşmuş. 2002’de tabiat parkı ilan edilen Karagöl-Sahara Milli Parkı içerisinde bulunan Borçka Karagöl’de, çadır ve kamp alanları ile pansiyonların yanı sıra trekking parkurları bulunuyor. Bakir bitki örtüsü ile bir yağmur ormanı eko sistemi özelliğine sahip olan milli park içerisinde, Şavşat Karagöl’ü de ziyaret edebilirsiniz.
  2. Maçahel Vadisi

  Macaheli Vadisi, Gürcistan’ın güneybatı ucu ile Türkiye’nin kuzeydoğu ucunda, iki ülke sınırına yayılan bir bölge. Borçka’ya bağlı doğal güzelliklerini korunmuş altı köyden oluşan yörenin merkezi Camili Köyü. Türkiye’nin tek ılıman yağmur ormanı olarak bilinen ve her yıl Ağustos ayında düzenlenen Kafkas Arı ve Bal Festivali ile en canlı ve kalabalık günlerini yaşayan Maçahel’in %70’i ormanlar ve meyve ağaçlarından oluşuyor. 500 yıllık ağaçlara rastlanan vadi, yaban hayatı, pek çok irili ufaklı kolla beslenen Maçahel Çayı ve çok farklı türdeki yaşlı ağaçlarıyla tam bir yeşil cennet kabul ediliyor.

  3. Hatila Vadisi Milli Parkı


  Hatila Vadisi, Türkiye’nin 33 Milli Park alanından biri. Artvin merkezinden 10 km uzaklıkta yer alan ve Hatila Deresi ile yan kollarını barındıran vadi, gerek ilginç jeolojik ve jeomorfolojik yapısı, gerekse özgün bitki topluluğu ile ülkemizde çok ender rastlanan bir alan olma özelliğini taşıyor. Ayrıca bu doğal öğelerin bileşimi peyzaj bakımından güzellikler ortaya çıkardığı gibi zengin ve yoğun bitki türlerini barındırıyor. 500’e yakın endemik bitkinin bulunduğu vadi, vadiye ve yaban hayata özgü hayvanları da barındırıyor. Milli Park sahası içerisinde çadır ve karavan alanları ile bungalov konaklama seçenekleri de bulunuyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş