Kara Yolu Taşımacılığı Nedir? Nasıl Yapılır?

'Diğer Motorlu Taşıtlar' forumunda Sıla Metin tarafından 3 Nisan 2020 tarihinde açılan konu

 1. Sıla Metin

  Sıla Metin Yeni Technolatçı

  Katılım:
  7 Aralık 2018
  Mesaj:
  14
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Şehir:
  İstanbul
  Herkese merhaba. Lojistik şirketinde çalışıyorum ve bu işi yapmak isteyen arkadaşlara bilgi vermek istedim. Genel bilgi vereceğim fakat taşımacılık işinin çok fazla prosedürü var, sözleşmeler izinler vs. İstek olursa daha fazla bilgi vermeye çalışırım. Keyifli okumalar :)

  Lojistiğin en temel taşıma yöntemi olan ve diğer taşıma yollarına da zemin hazırlayan karayolu taşımacılığı; Yüklerin, zamanında, güvenli, ekonomik ve sağlam bir şekilde taşınmasına olanak sağlayan bir sistemdir.

  Başlangıç noktasından varış noktasına kadar aktarmasız ve hızlı bir şekilde taşınması *** açısından güvenli olurken, üretici açısından ise kısa mesafeli yollarda diğer taşıma yollarına nispeten daha ucuz olması ile daha çok tercih edilen bir taşıma yöntemidir.

  Karayolu taşımacılığının diğer taşıma modlarına oranla daha fazla avantajı bulunmakta.

  Kısa mesafeli yollarda daha hızlı taşıma ve ekonomik kolaylık sağlar.
  Kapıdan kapıya teslimat kolaylığı vardır.
  Hızlı servis olanağı ve çıkış-varış zamanlarını rahatlıkla ayarlayabilme.
  İstenilen zamanda, istenilen yerde yükleme-boşaltma işlemlerinde ve teslimatlarda kolaylık sağlar.
  Diğer taşıma modlarında bekleme aksaklıkları oluşurken karayolu taşımacılığında bu neredeyse çok az yaşanır.
  Düşük elleçleme maliyeti ve hasar riski.
  Çok farklı hacimlerde taşıma yapılabilir.
  Karayolu taşımacılığının avantajlarının yanı sıra her taşıma yolunda olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır.

  Diğer taşıma modlarına oranla altyapı yatırımı daha azdır,
  Ağırlık sınırlamaları ve tek seferde diğer modlara göre daha az yük taşınması,
  Kötü hava koşullarından etkilenmesi ve daha fazla kaza riskinin bulunması,
  Pazar dalgalanmasının belirsizliği ve çevre kirliliği, trafik yoğunluğu dezavantajlarından bazılarıdır.
  Karayolu Taşımacılığının Önemi
  Taşıma modları arasında en yaygın olan mod karayolu taşımacılığıdır. Diğer modlar tercih edilse dahi devamında yine karayolu taşımacılığına başvurulacaktır.

  Güvenilir olması, kolaylık sağlaması ve fiyat açısından daha cazip olması karayolu taşımacılığını öncelikli tercih haline getirmektedir. Ev taşımasından, kimyasal taşınmasına kadar her tür *** karayolu taşımacılığı ile yapılabilmektedir.

  Küçük yüklerde havayolu, büyük yüklerde ise denizyolu ve demiryolu taşımacılığıyla rekabet halinde olan karayolu taşımacılığı esnek ve çok yönlü taşımacılık avantajları sayesiyle diğer modlara ihtiyaç duymadan kapıdan kapıya teslim yapabilmektedir ve bu avantajı sayesinde önemini korumaya devam eder. Ürünler cam ise müşteriler hasarsız gitmesi konusunda tedirgin oluyor. Bu nedenle firmanın güvenilir olması çok önemli. Ahşap, çelik boru taşımacılığı gibi işlerde hasarlı olma ihtimali en aza iniyor.

  Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Nedir?

  İthalat ve ihracatın altyapısının büyük bir çoğunluğuna sahip olan lojistik, uluslararası alanda karayolu taşımacılığı ile sağlam ve güvenilir bir ağ oluşturmuştur. Uluslararası taşımacılık şehir içine göre daha kapsamlı oluyor. kara yolu nakliyat ülkelere göre fiyat değişkenlik gösteriyor ve farklı izinleri oluyor. Tabii ki bunu lojistik şirketleri daha önceden halletmiş oluyor. Şehir içine göre uluslararası taşımacılık daha maliyetli olsa da araç filosunun durumuna göre ücretler değişkenlik gösteriyor.

  Coğrafi konum elverdiği sürece her yere ulaşabilmesi ve güvenilir olması sebebiyle genellikle uluslararası taşımacılıkta da karayolu taşımacılığı tercih edilmektedir.
   

Bu Sayfayı Paylaş