Gömülü Diş Ameliyatı

'Sağlık Bilimleri' forumunda aysedegisik10 tarafından 28 Temmuz 2021 tarihinde açılan konu

 1. aysedegisik10

  aysedegisik10 Yeni Technolatçı

  Katılım:
  27 Kasım 2018
  Mesaj:
  29
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Şehir:
  Bursa
  Gömülü diş denilince akıllara ilk olarak 20 yaş dişleri gelmekte olup, gömülü diş ameliyatı sıklıkla 20 yaş dişlerine yapılmaktadır. Ancak gömülü diş ameliyatı sadece yirmi yaş dişlerine yapılmaz. Dişlerin gömülü kalmasını birçok nedeni vardır.

  Gömülü Diş Nedir?
  Gömülü dişler zamanında çıkması gereken yerden çıkamayan dişlerdir. Bazı gömülü dişler çene kemiğinde kalır ve çıkamazlar, bazıları ise olması gereken yerde olurlar ancak yumuşak dokunun hemen altındadırlar ve görünmezler. Bazıları ise yarı görünür haldedirler. Yani bir kısmı görülür diğer kısımları dişetinin altında kalırlar.

  Dişler Neden Gömülü Kalırlar? Nedenleri Neler?
  Birçok nedene bağlı olarak dişler çıkamayabilir ve gömülü kalabilirler. Bu etkenlerin sadece biri bazen gömülü dişe neden olurken, bazen birkaç etkenin bir araya gelmesi ile gömülü diş sorunları oluşabilir. Dişlerin gömülü kalma nedenleri arasında ise, genetik etkenler rol oynayabileceği gibi, komşu diler kayarak dişin çıkmasını engellemesi, çenenin darlığı nedeni ile dişe yer kalmaması, sürme zamanı gelmesine rağmen üzerindeki süt dişlerinde oluşan çürüklerin tedavisinin yapılmaması ve enfeksiyona neden olması gibi nedenler dişlerin gömülü kalmasına neden olabilir.

  Kaynak : https://dentaura.com.tr/gomulu-dis-ameliyati
   

Bu Sayfayı Paylaş