Estetik burun cerrahisi

'Site Tanıtımları' forumunda spineless tarafından 28 Kasım 2020 tarihinde açılan konu

 1. spineless

  spineless Yeni Technolatçı

  Katılım:
  27 Kasım 2020
  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Şehir:
  çankaya
  Bir insanın dış görünümünde burun en önemli estetik organıdır. Öyle ki yüz ile uyumlu olmayan bir burun, yüzün diğer güzelliklerini de gizler. Doğal, güzel bir burun ise yüzün güzelliğinin ortaya çıkmasını sağlar. Burundaki var olan sorunları estetik burun cerrahisi ile çözebilmekteyiz.
  Estetik burun cerrahisi niçin yapılır?

  Buradaki amaç kişinin yüzü ile orantılı ve uyumlu olan ve aynı zamanda da fonksiyonel açıdan (nefes alma ve koku alma) iyi işleyen bir burun oluşturmaktadır. Estetik açıdan çok büyük veya çok küçük, kemerli, bir tarafa doğru kaymış veya tüm bu şekil bozukluklarının kombinasyonlarının mevcut olduğu hastalarda bunların düzeltilmesi ve kişinin yüzüne yakışan, naturel bir burun oluşturulması amaçlanır.

  Bu cerrahi için uygun bir aday mıyım?

  Burnunuzun dış görünümünü beğenmiyor, yüzünüz ile uyumlu olmadığını düşünüyor ve burnunuzun dış görünümünü geliştirmek istiyorsanız uygun bir adaysınız demektir. Ameliyatın başarısı için doktorunuz ile iyi iletişim kurmalı ne istediğinizi ve beklentilerinizi doktorunuz ile paylaşmalısınız. İYİ BİR HASTA HEKİM İLİŞKİSİ bu ameliyatın olmaz ise olmaz KURALIDIR. Ameliyatın başarısı hastanın genel sağlık durumuna, dokuların kalitesine yara iyileşmesine sigara içip içmemesine ve en önemlisi cerrahın beceri ve tecrübesine bağlıdır.

  Ameliyata karar verirken

  Burun şeklini değiştirmeye karar verdikten sonra hekim seçimi önemlidir. Ameliyatı yapacak olan hekim burun cerrahisi konusunda tecrübeli, burnun hem içini, hem dışını düzeltebilecek burun anatomi ve fonksiyonlarını hakim olmalıdır. Burna sırf estetik açıdan yaklaşılıp fonksiyonları düşünülmeden yapılan ameliyatlar sonucunda burun tıkanıkları ve koku alma bozuklukları yaşanabilmektedir.

  Tekrarla vurgulamak gerekir ki; yüz yapılarıyla uyumlu ve estetik bir burun oluşturur iken, burunun fonksiyonlarına zarar verilmemesi gerekmektedir.

  Ameliyat öncesi fotoğraf değerlendirme

  Ameliyat öncesi görüşme sırasında doktorunuz çeşitli açılardan yüzünüzün fotoğraflarınızı çekecektir. Bu fotoğraflar ile burnunuzun şekli değerlendirilecek ve ameliyat planınız yapılacaktır. Bu fotoğraflar üzerinde özel bilgisayar programları ile burun şekliniz değiştirilebilmekte ve ameliyat sonrasında yapılmak istenen burun hastaya gösterilebilmektedir.

  İdeal burun, ideal profil, ideal yüz oranları

  İdeal burun hastanın yüzünün diğer yapıları ile orantılı harmonik ve simetrik olan,yüzyıllardan beri gelişmiş olan estetik görüş ile uyumlu halk arasında yüze giden burun olarak tabir edilen burundur.Estetik burun cerrahisi ile herkese tek tip burun yapılması değil kişinin yüz oranları göz önünde bulundurularak yüzüne yakışacak burun yapılması amaçlanmalıdır.Estetik burun cerrahisi sıfırdan yeni bir burun yapılması değil var olan dokulara şekil verilerek eski burun şeklinin değiştirilmesidir.

  Ameliyat hakkında bilmeniz gerekenler

  Ameliyat, genellikle genel anestezi altında veya sedasyon desteği ile lokal anestezi altında uygulanabilir. Estetik burun ameliyatlarının süresi için kesin bir zaman verilemez. Çünlü bu ameliyat tüm dünyada 'no time surgery' olarak tanımlanan cerrahın içine sinene kadar ince ince uğraştığı ameliyatlardır. Ameliyatın süresini etkileyen esas faktör sadece estetik burun cerrahisi(rinoplasti) ya da estetik ve fonksiyonel burun cerrahisinin (septorinoplasti) birlikte yapılıp yapılmayacağıdır. Sadece burnun dışının düzeltildiği ameliyatlar için ortalama bir süre vermek gerekirse 2-3 saat arası hem dışı hem de içinin düzeltildiği ameliyatlar için ise 3-4 saat arasıdır.

  Ameliyat tipleri

  Estetik burun cerrahisinde iki tip cerrahi yöntem mevcuttur. Geleneksel kapalı ve açık rinoplasti teknikleri. İkisinin de birbirine göre avantajları olmakla birlikte, burun iskeletine direkt görüş sağlaması, cerrahi tekniklerin daha özgürce ve kolay uygulanabilmesinden dolayı açık rinoplasti tekniği son yıllarda daha fazla ilgi görmektedir. Açık rinoplastinin kapalı teknikten en önemli farkı kapalı teknikte yapılan burun içindeki kesilere ek olarak burun altında 3-4 mm lik bir cilt kesisi yapılmasıdır. Cilt kesisinin yapıldığı yerde belli belirsiz bir iz kalmakta ve altta kaldığı için başkaları tarafından farkedilmemektedir. Hangi yöntemi seçeceği cerrahın vereceği bir karar olup hastanın burnundaki patolojiye ve cerrahın tekniğe hâkimiyetine bağlıdır.

  Ameliyat sonrası

  Ameliyat sonrasında hasta odaya alındığı gibi burun ve göz çevresine buz uygulamasına başlanır. İlk 24 saat boyunca aralıklı buz uygulaması yüz ve burunda oluşan şişlikleri en alt düzeye indirmektedir. Hasta ilk birkaç gün boyunca başını dik tutmalı ve yüksek yastıkla yatmalıdır. Spor aktiviteleri, güneşe maruz kalma ve çarpma riski taşıyan diğer aktiviteler birkaç hafta kısıtlanmalıdır. Ameliyat sonrasında düzenli aralıklarla doktorunuz tarafından muayene edilmeniz gerekir.


  http://kurumsalhaberler.xyz/saglik/en-cok-tercih-edilen-estetik-operayon-burun-estetigi.html
   

Bu Sayfayı Paylaş