Dış Ticaret Nedir

'Yardım Alanı' forumunda Sıla Metin tarafından 18 Nisan 2020 tarihinde açılan konu

1. Sıla Metin

Sıla Metin Yeni Technolatçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar selam. İthalat ve ihracaat ile ilgili bir ödevim var, bilgi topluyorum. Aşağıda bulduğum metne ekleyecek deneyim sahibi arkadaşlar varsa yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler..

Karayolu Taşımacılığında Kurumsallaşma ve Verimlilik düzeyi
    Ülkemizde taşımacılarımız ulusal planda kooperatifler şeklinde örgütlenmişlerdir. Bu çerçevede çeşitli büyüklükte 400 adet kooperatif kurulmuştur. Bunların etkin bir varlık gösterdiklerini söylemek güçtür. Sektör çalışanlarının sorunlarının kamuoyuna ve siyasi çevrelere aktarılması, koordinasyonun sağlanması ve daha iyi çalışma koşullarına kavuşturulması bakımından etkili bir örgütlenmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sektördeki kuruluşların mali güçlerinin büyüklüğü, sorun ve beklentilerini siyasi çevrelere aktarmada onlara kolaylık sağlamaktadır. Yoğun rekabet ve yurtdışına taşımanın getirdiği koşulların ve dayanışmanın bir gereği olarak, uluslararası taşımacılık sektöründe kurumsallaşma daha gelişmiştir. Sektör, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) ve Ro-Ro Taşımacıları Derneği (RODER) altında kurumsallaşmıştır. Her iki dernek de mevcut yapısı ile üyelerinin çeşitli sorunlarının giderilmesi ve haklarının korunması konusunda son derece etkindirler. AB ülkelerine yapılan taşımalar için taşıtın teknik niteliklerine ve taşıt sürücüsünün çalışma koşullarına göre bir seri kıstaslar mevcuttur. Mesleki eğitim yönünden başarılı çalışmalar yapmaktadırlar.

Son düzenleme: 24 Nisan 2020

Bu Sayfayı Paylaş