Çamaşırlarımızın Rengi Solmaması için Nasıl Yıkamalıyız?

'Konu Dışı' forumunda Sıla Metin tarafından 25 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. Sıla Metin

Sıla Metin Yeni Technolatçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar herkese merhaba. Öğrenciyim ve malum kendi çamaşırlarımı kendim yıkıyorum. Ama şöyle bir sorun var ki çamaşırlarımı düşük veya orta sıcaklıkta yıkadığımda Temiz olmuyor, yüksek sıcaklıkta yıkadığımda ise renkleri soluyor. Bununla ilgili ne önerirsiniz? Aşağıya bununla ilgili kısa bir yazı bırakıyorum. Ayrıca yorumlarınızı da bekliyorum.
    1-Önerilen çamaşır yıkama talimatları için giysilerin bakım etiketlerini okuyun. Özellikle kot pantolon gibi belirli giysilerin ters yüz edilerek ya da ilk yıkamada tek başlarına yıkanması gerekebilir.
    2- Her zaman önerilen sıcaklık ayarını kullanın. Bazı çamaşırlar daha düşük sıcaklıkta yıkandığında renk vermez ama çok yüksek sıcaklıkta yıkandığında renk verebilir. Özellikle tereddütte kaldığınız bir durumda çamaşırınızı düşük ısıda yıkayın.
    3- Açık ve koyu renkli çamaşırlarınızı ayırın. Ama benzer renklileri bir arada yıkayın. Akan renklerin bir numaralı şüphelileri kırmızı, lacivert ve siyahtır. Ama sakın siyahla kırmızıyı bir arada yıkarsam bir şey olmaz diye düşünmeyin. Aksi taktirde kırmızı çamaşırınız makinenizden kahverengi olarak çıkabilir.
    4- Renk vermez giysiler almaya dikkat edin. Özellikle kalitesiz ve ucuz kumaşlarda kullanılan boya yıkamayla kusar. Giysi etiketinde ‘renk vermez’ uyarısı olan kıyafetler satın almayı tercih ederseniz bu riski de ortadan kaldırmış olursunuz.
    5- Yeni giysilerinizin renk verip vermeyeceğini test edebilirsiniz. Giysinin görünmeyen bir yerine deterjanlı su dökün ve beyaz bir bezle bastırın. Beze renk geçiyorsa giysiyi tek olarak yıkamalısınız. Kendinizi riske atmak istemiyorsanız yeni aldığınız her giysiyi ayrı olarak yıkamanız en doğrusu olacaktır.
    6- Islak giysileri çamaşır makinesinde bırakmayın. Çünkü canlı renkli giysiler ıslak olarak ne kadar uzun birbiriyle temas ederse renk geçme ihtimali de o kadar yüksek olur.
    7- Giysilerinizin rengini, çamaşır makinesinin içine bir tutam tuz atarak koruyabilirsiniz.

2. eksenler

eksenler Yeni Technolatçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    benim için çok zor. bu yüzden eşyalarımı kuru temizlemeye koyuyorum

3. lianot

lianot Yeni Technolatçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Tüm kıyafetlerimi kendim yıkarım ve hatta evde halıları temizlerim. Tüm bunları yapabilirim çünkü YouTube'da kıyafet ve halı temizliği hakkında harika bir video buldum ve bunları YouTube mp3 donustusturucu ile indirdim. Bu yüzden şimdi paramı iyi kurtarıyorum.

Etiketler:

Bu Sayfayı Paylaş