Bursa'da Dil Bölümü Olan Liseler

'Yabancı Dil Eğitimleri' forumunda raydemir tarafından 11 Ağustos 2022 tarihinde açılan konu

1. raydemir

raydemir Yeni Technolatçı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bursa'da dil bölümü olan liseler ebeveynler ve öğrenciler tarafından dikkatle değerlendirilerek, aralarında bir seçim yapılmalıdır. Ülkemizde eğitim faaliyeti gösteren liselerin tümünde öğrenciler tarafından 4 ana bölüm tercih edilmektedir. Bunlar; sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil bölümleridir. Bursa Akademik Koleji Özel Anadolu Lisesi'nde öğrencilerimiz her bir bölümü tercih edebilmektedirler. Yabancı dil bölümlerinde eğitim müfredatı ağırlıklı olarak yabancı dilin eğitilmesine yönelik planlanmış olup, İngilizce öncelikli olacak şekilde ikinci bir yabancı dil eğitimi de verilmektedir.

Yabancı dil bölümü olan liselerde, dil bölümünde okuyan öğrenciler için, öğrenci sayısı, öğretmen durumu, planlama faktörleri ve daha birçok farklı nedenden dolayı ortak sınıf planlaması bazen mümkün olmayabilmektedir. Bu öğrenciler sayısal, eşit ağırlık veya sözel gurubu sınıflarında eğitim almaktadırlar. Ancak ilgi alanlarına yönelik bir sınıfın oluşturulmaması öğrencinin motivasyonunu düşürücü bir faktördür. Bursa Akademik Koleji Özel Anadolu Lisesi'nde yabancı dil bölümü öğrencilerinin tamamı kendileri için oluşturulan sınıflarda eğitim almaktadır.

Üniversitelerin yabancı dil bölümlerine girebilmek için TYT ve YDT sınavlarına katılım sağlanmalıdır. İlk oturum olan TYT'den en az 150 puan alınmalı, 150 ve daha fazla puan alındıktan sonra YDT den en az 180 puan alınmalıdır. YKS Dil Puanı TYT sınavının %40'ı, YDT sınavının %60'ı alınacak şekilde ortalama ile belirlenmektedir. Yüzde oranlarından da görüleceği üzere YKS Dil puanında ağırlık YDT (Yabancı Dil Testi) 'dedir. Bursa'da dil bölümü olan liseler arasında, Akademik Koleji Özel Anadolu Lisesi, üniversitelerin yabancı dil bölümlerine en yoğun öğrenci yetiştiren okullardandır.

Bu Sayfayı Paylaş