Basın Bülteni Nedir?

'Site Tanıtımları' forumunda denied tarafından 8 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

 1. denied

  denied Yeni Technolatçı

  Katılım:
  30 Nisan 2019
  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Şehir:
  İstanbul
  Basın bülteni; reklam dili kullanılmadan ve satış amacı gütmeden, gerçek olaylara dayanan kısa metinlerdir. Amaç; firma ya da organizasyona ait haber değeri olan konuları, ilgi çekici içerikler yardımı ile gazetecilere, blog yazarlarına ve tüketicilere ulaştırmaktır. Sosyal yardım kampanyaları, yeni ürün tanıtımı, firma içindeki değişiklikler, yeni şube açılışları gibi konularda yazılabilir. Aslında tam olarak şu konularda yazılmalıdır demek çok da doğru olmaz. Haber değeri taşıyan her konuda yazılabilir. Basın bültenlerinde önemli olan; yer alan bilgilerin, sektörü, toplumu, kitleleri ilgilendiriyor olmasıdır. Basın bültenleri, konusunda uzman kişiler tarafından hazırlanmalıdır. Hazırlanan basın bültenleri gazete, televizyon, dergi, radyo ve internet gibi mecralarda yayınlanabilir niteliklere sahip olmalıdır.

  Basın bültenlerinde, yazılan metin kadar kullanılan görseller de haberin yayınlanması açısından oldukça önemli bir referans sağlayacaktır.

  Etkili bir basın bülteni hazırlayabilmek için;

  · Önemsiz gibi görünse de bir basın bülteninin en önemli kısmı başlıktır. Nitelikli bir cümle eklemeniz yerinde olacaktır.

  · Basın bültenlerindeki ilk cümle, metnin genel yapısıyla ilgili okuyucunun bilmesi gereken her şeyi anlatması gerekir. Oluşturulacak metinde 5N 1K kuralına uyulması gerekir.

  · Birçok şey anlatmak yerine kıs ve öz anlatımda bulunmak daha iyi sonuçlar verecektir.

  · Metnin anlatımında ters piramit modelinden faydalanmanız yerinde olacaktır. Yani özelden genele bir anlatım tercih edilmelidir.

  · Metin içerisne en az iki alıntı eklemek bültenin etkisini arttıracaktır. Basın bülteninde bulunan cümlelerle tekrar yapılmamalıdır. İsimsiz temsilcilere ait alıntılar kullanmaktan kaçınılmalıdır.


  Basın Bülteni Türleri

  Yayınlanma amacı ile yazılan tek sayfalık basın bültenleri: Temel bilgileri içeren ve haber yapılmaya hazır olan bültenlerdir. Bilgiler açık ve özet olarak verilir. Editörün haberi kısaltmasına gerek kalmaz. Yayınlanması gerektiği belirtilen bültenlerdir.

  Bilgi içeren basın bültenleri: Gazeteciyi konu hakkında bilgilendirmek için yazılan bültenlerdir.

  Teknik bültenler: Teknik ürünler için iki ya da üç sayfalık açıklamalar yapılması gerekir. Editöre kolaylık sağlanması için haberin giriş paragrafına konu ile alakalı bir özet eklenir.

  Konuşma metinlerini desteklemek amacı ile yazılan basın bültenleri: Basına gönderilen katalog, rapor ya da konuşma metinlerine eklenen konuların özetlendiği basın bültenleridir.

  Kısa duyurular: Terfiler, yeni atamalar, adres ve telefon değişiklikleri gibi basit bilgileri içeren kısa duyurulardır
   
Etiketler:

Bu Sayfayı Paylaş